Home  •  About Us  •  Current Members  •  Join  •  Calendar  •  Students Programs  •  Find a Teacher
Event Results

Judged Festival

Date: March 4, 2017
Location: Gordon College, 255 Grapevine Rd, Wenham, MA 01984

Piano AA (8 years and younger)



Contestant #4: Hanna Suzuki  — 1st Place
(Teacher: John Stapp)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #9: Audrey Zhang  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #3: Gavin Hu  — 2nd Place
(Teacher: Norman Chan)
Jean Louis Streabbog
  By the Seaside, Op. 63, No. 7
Contestant #7: Liana Tolu  — 3rd Place
(Teacher: Victoria Razumovlearn)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #2: Yolanda Yan  — Honorable Mention
(Teacher: Yidan Guo)
Johann Burgmüller
  Sincerity, Op. 100, No. 1


Piano AB (8 years and younger)



Contestant #8: Liesel Yun  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Jean Louis Streabbog
  By the Seaside, Op. 63, No. 7
Contestant #9: Bethesda Yeh  — 2nd Place
(Teacher: Rebecca Helm)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #5: Matthew Shen  — 3rd Place
(Teacher: Rasa Vitkauskaite)
Johann Burgmüller
  Sincerity, Op. 100, No. 1
Contestant #6: Anjie Sun  — Honorable Mention
(Teacher: Yidan Guo)
Jean Louis Streabbog
  By the Seaside, Op. 63, No. 7
Contestant #7: Ariel Wu  — Honorable Mention
(Teacher: Yidan Guo)
Fritz Spindler
  Song Without Words in A Minor


Piano AC (8 years and younger)



Contestant #10: Anna Yang  — 1st Place
(Teacher: Nilly Shilo)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #6: Claire Chow  — 2nd Place
(Teacher: Veda Kogan)
Robert Schumann
  Melody, Op. 68, No. 1
Contestant #8: Alan Tezel  — 3rd Place
(Teacher: Yidan Guo)
Fritz Spindler
  Song Without Words in A Minor
Contestant #1: Claire Long  — Honorable Mention
(Teacher: Yidan Guo)
Jean Louis Streabbog
  By the Seaside, Op. 63, No. 7
Contestant #4: Audrey Tushman  — Honorable Mention
(Teacher: Sandra Hebert)
Cornelius Gurlitt
  The Hunt, Op. 117, No.15


Piano AD (8 years and younger)



Contestant #9: Laura Jiang  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #2: Ella Li  — 2nd Place
(Teacher: Yee-han Wu)
Johann Burgmüller
  Tender Flower, Op. 100, No. 10
Contestant #5: Ariel Ioffe  — 3rd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Cornelius Gurlitt
  Scherzo, Op. 140, No. 17
Contestant #11: Kevin Xiang  — Honorable Mention
(Teacher: Tong Liu)
Johann Burgmüller
  Sincerity, Op. 100, No. 1


Piano BA (7 years - 10 years)



Contestant #11: Leila Topi  — 1st Place
(Teacher: Donna Gross Javel)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #10: Kaden Long  — 2nd Place
(Teacher: Helena Vesterman)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #2: Tianle Yan  — 3rd Place
(Teacher: Yiling Shi)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20
Contestant #3: Callie Arvantely  — Honorable Mention
(Teacher: Kate Kent)
Robert Schumann
  The Merry Farmer, Op. 68, No. 10


Piano BB (7 years - 10 years)



Contestant #9: Henry Tushman  — 1st Place
(Teacher: Sandra Hebert)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20
Contestant #4: Sophie Chang  — 2nd Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Johann Burgmüller
  Music of the Angels, Op. 100, No. 21
Contestant #10: Katherine Chen  — 3rd Place
(Teacher: Eleanor McLaughlin)
Peter Tchaikovsky
  Old French Song, Op. 39, No. 16
Contestant #1: Nina Granik- Eisikovits  — Honorable Mention
(Teacher: Ludmila Zilich)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #3: Toshio Yuki  — Honorable Mention
(Teacher: Sanae Koinuma)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20


Piano BC (7 years - 10 years)



Contestant #2: Catherine Weng  — 1st Place
(Teacher: Chieko Loy)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #3: Chika Ohtani  — 2nd Place
(Teacher: Corbin Calloway Bolton)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20
Contestant #9: Sharon Li  — 3rd Place
(Teacher: Norman Chan)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #6: Tianchen Ye  — Honorable Mention
(Teacher: Yiling Shi)
Johann Burgmüller
  Music of the Angels, Op. 100, No. 21
Contestant #10: Lindsay Miao  — Honorable Mention
(Teacher: Yidan Guo)
Peter Tchaikovsky
  Italian Song, Op. 39, No. 15


Piano BD (7 years - 10 years)



Contestant #11: Raymond Xu  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Cornelius Gurlitt
  Dancing on the Green, Op. 210, No. 14
Contestant #3: Bingye Ren  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #5: Olivia Ding  — 2nd Place
(Teacher: Niva Fried)
Robert Schumann
  Erster Verlust (“First Loss”), Op. 68, No. 16
Contestant #1: Sarafina Zhang  — 3rd Place
(Teacher: Heather Riley)
Johann Burgmüller
  Music of the Angels, Op. 100, No. 21
Contestant #2: Mei Reed  — 3rd Place
(Teacher: Chieko Loy)
Johann Burgmüller
  Music of the Angels, Op. 100, No. 21
Contestant #4: Arnav Vedagarbha  — Honorable Mention
(Teacher: John Stapp)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20
Contestant #9: Eric Xu  — Honorable Mention
(Teacher: Norman Chan)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20


Piano BE (7 years - 10 years)



Contestant #6: Christopher Kanki  — 1st Place
(Teacher: Chieko Loy)
Peter Tchaikovsky
  Italian Song, Op. 39, No. 15
Contestant #4: Nathan Zhang  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Cornelius Gurlitt
  Dancing on the Green, Op. 210, No. 14
Contestant #10: Sophia Hsu  — 3rd Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Robert Schumann
  The Merry Farmer, Op. 68, No. 10
Contestant #2: Ally Wang  — Honorable Mention
(Teacher: Norman Chan)
Johann Burgmüller
  Tarantella, Op. 100, No. 20


Piano CA (9 years - 12 years)



Contestant #3: Emma Vinokour  — 1st Place
(Teacher: Ludmila Zilich)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth
Contestant #6: Raymond Wang  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Frederic Chopin
  Mazurka in F Major, Op. 68, No. 3
Contestant #10: Estella Cui  — 3rd Place
(Teacher: Heather Riley)
Peter Tchaikovsky
  Polka, Op. 39, No. 10
Contestant #1: Caitlin Ang  — Honorable Mention
(Teacher: Sivan Etedgee)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2


Piano CB (9 years - 12 years)



Contestant #6: Holly Wessman  — 1st Place
(Teacher: Cara Quinn)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth
Contestant #9: Sophie Zmoira  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth
Contestant #2: Mina Dinh  — 3rd Place
(Teacher: John Stapp)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #1: Audrey Capone  — Honorable Mention
(Teacher: Kate Kent)
Peter Tchaikovsky
  Polka, Op. 39, No. 10


Piano CC (9 years - 12 years)



Contestant #2: Vivian Tao  — 1st Place
(Teacher: Leslie Hitelman)
Peter Tchaikovsky
  Mazurka, Op. 39, No. 11
Contestant #5: Owen Wang  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Robert Schumann
  Siciliana, Op. 68, No. 11
Contestant #3: Myranda Lu  — 3rd Place
(Teacher: Yerim Kang)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #7: Anna Watanabe  — 3rd Place
(Teacher: Sanae Koinuma)
Peter Tchaikovsky
  Mazurka, Op. 39, No. 11
Contestant #1: Sophie Song  — Honorable Mention
(Teacher: Veda Kogan)
Frederic Chopin
  Mazurka in F Major, Op. 68, No. 3
Contestant #4: Bernie Xu  — Honorable Mention
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #6: Daniel Saptari  — Honorable Mention
(Teacher: Rosanne Halin)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth


Piano CD (9 years - 12 years)



Contestant #8: Ethan Perry  — 1st Place
(Teacher: Eleanor Perrone)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth
Contestant #9: Emily Fu  — 1st Place
(Teacher: John Stapp)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #5: Bethany Eagar  — 2nd Place
(Teacher: Cara Quinn)
Peter Tchaikovsky
  Polka, Op. 39, No. 10
Contestant #10: Benjamin Chan  — 2nd Place
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Frederic Chopin
  Mazurka in F Major, Op. 68, No. 3
Contestant #1: Peter Chang  — 3rd Place
(Teacher: Leah Frenkel)
Peter Tchaikovsky
  Mazurka, Op. 39, No. 11
Contestant #7: Angela Wang  — 3rd Place
(Teacher: Leslie Hitelman)
Frederic Chopin
  Mazurka in F Major, Op. 68, No. 3
Contestant #4: Henry Zhao  — Honorable Mention
(Teacher: Eleanor McLaughlin)
Frederic Chopin
  Waltz in A Minor, Op. Posth


Piano CE (9 years - 12 years)



Contestant #8: Daniel Lu  — 1st Place
(Teacher: Abigail Schoppe)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #6: Parima Kesa  — 2nd Place
(Teacher: Veda Kogan)
Edvard Grieg
  Watchman's Song, Op. 12, No. 3
Contestant #10: Egor Lazarevich  — 3rd Place
(Teacher: Iryna Gendin)
Edvard Grieg
  Waltz, Op. 12, No. 2
Contestant #5: Minh Nguyen  — Honorable Mention
(Teacher: Monica Tessitore)
Peter Tchaikovsky
  Mazurka, Op. 39, No. 11


Piano DA (11 years - 14 years)



Contestant #10: Rohan Francis  — 1st Place
(Teacher: Tamara Medoyeva)
Edvard Grieg
  Puck, Op. 71, No. 3
Contestant #8: Eric Wei  — 2nd Place
(Teacher: Norman Chan)
Robert Schumann
  Fantasy Dance (Fantasietanz), Op. 124, No. 5
Contestant #6: Joachim Laurent  — 3rd Place
(Teacher: Chieko Loy)
Frederic Chopin
  Waltz in B Minor, Op. 69, No. 2
Contestant #7: Brittany Lin  — 3rd Place
(Teacher: Lydia Reed-Guertin)
Frederic Chopin
  Waltz in B Minor, Op. 69, No. 2
Contestant #9: Anushka Mukhopadhyay  — 3rd Place
(Teacher: Eleanor McLaughlin)
Robert Schumann
  Fantasy Dance (Fantasietanz), Op. 124, No. 5
Contestant #3: William Haak  — Honorable Mention
(Teacher: Rosanne Halin)
Frederic Chopin
  Waltz in B Minor, Op. 69, No. 2
Contestant #5: Connie Chong  — Honorable Mention
(Teacher: Yerim Kang)
Felix Mendelssohn
  "Regrets", Op. 19, No. 2


Piano DB (11 years - 14 years)



Contestant #10: Henry Clayton  — 1st Place
(Teacher: Monica Tessitore)
Franz Schubert
  Scherzo in B flat Major, D 593, No. 1
Contestant #9: Maya Subramanian  — 2nd Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Frederic Chopin
  Waltz in B Minor, Op. 69, No. 2
Contestant #1: Ashley Xu  — 3rd Place
(Teacher: Vivian Tsang)
Franz Schubert
  Scherzo in B flat Major, D 593, No. 1
Contestant #5: Julian Dai  — Honorable Mention
(Teacher: Chieko Loy)
Felix Mendelssohn
  "Regrets", Op. 19, No. 2
Contestant #6: Dylan Li  — Honorable Mention
(Teacher: Kosta Haralampiev)
Frederic Chopin
  Mazurka in A Minor, Op. 68, No. 2
Contestant #7: Ameesha Pani  — Honorable Mention
(Teacher: Heather Riley)
Robert Schumann
  Fantasy Dance (Fantasietanz), Op. 124, No. 5


Piano DC (11 years - 14 years)



Contestant #2: Merrill Chiang  — 1st Place
(Teacher: Rosanne Halin)
Felix Mendelssohn
  "Regrets", Op. 19, No. 2
Contestant #1: Anya Chen  — 2nd Place
(Teacher: Leah Frenkel)
Frederic Chopin
  Waltz in B Minor, Op. 69, No. 2
Contestant #7: Alex Zhang  — 2nd Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Franz Liszt
  Consolation No. 1
Contestant #9: Robyn Wessman  — 3rd Place
(Teacher: Cara Quinn)
Frederic Chopin
  Mazurka in A Minor, Op. 68, No. 2
Contestant #8: Emily Min Pan  — Honorable Mention
(Teacher: Eleanor McLaughlin)
Franz Schubert
  Scherzo in B flat Major, D 593, No. 1


Piano EA (13 years - 16 years)



Contestant #3: Lily Hoyt  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Frederic Chopin
  Nocturne in E flat Major, Op. 9, No. 2
Contestant #1: Jessica Liang  — 2nd Place
(Teacher: Heather Riley)
Frederic Chopin
  Nocturne in E flat Major, Op. 9, No. 2
Contestant #8: Shirley Hu  — 2nd Place
(Teacher: Vivian Tsang)
Frederic Chopin
  Nocturne in E minor, Op. Posth. 72, No. 1
Contestant #4: Eliza Reimold  — 3rd Place
(Teacher: Yerim Kang)
Edvard Grieg
  Notturno, Op. 54, No. 4
Contestant #7: Ahana Mukhopadhyay  — Honorable Mention
(Teacher: Eleanor McLaughlin)
Felix Mendelssohn
  “Duetto”, Op. 38, No. 2, from Songs without Words


Piano EB (13 years - 16 years)



Contestant #1: Jessica Liao  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Edvard Grieg
  Notturno, Op. 54, No. 4
Contestant #7: Ava Long  — 1st Place
(Teacher: Tamara Medoyeva)
Frederic Chopin
  Nocturne in E flat Major, Op. 9, No. 2
Contestant #2: Torsten Ullrich  — 2nd Place
(Teacher: Niva Fried)
Felix Mendelssohn
  “Duetto”, Op. 38, No. 2, from Songs without Words
Contestant #5: Jo Ellen Lindeman  — 3rd Place
(Teacher: Lydia Reed-Guertin)
Frederic Chopin
  Nocturne in E flat Major, Op. 9, No. 2
Contestant #3: Shaashwat Sharma  — Honorable Mention
(Teacher: Rita Mikulinsky)
Frederic Chopin
  Nocturne in E minor, Op. Posth. 72, No. 1


Piano FA (15 years - 18 years)



Contestant #9: Jennifer Murphy  — 1st Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Franz Schubert
  Impromptu in E flat Major, Op. 90, No. 2
Contestant #4: Elise Miner  — 2nd Place
(Teacher: Cara Quinn)
Robert Schumann
  Aufschwung, Op. 12, No. 2
Contestant #7: Katherine Cully  — 2nd Place
(Teacher: Ayako Hattori)
Sergei Rachmaninov
  Prelude in C# minor, Op. 3, No. 2
Contestant #10: Muya Guoji  — 3rd Place
(Teacher: Cara Quinn)
Frederic Chopin
  Nocturne in B flat minor, Op. 9, No. 1
Contestant #1: Raquel Smith  — Honorable Mention
(Teacher: Monica Ungerleider)
Frederic Chopin
  Nocturne in B flat minor, Op. 9, No. 1
Contestant #5: Garrett Lu  — Honorable Mention
(Teacher: Helena Vesterman)
Frederic Chopin
  Nocturne in B flat minor, Op. 9, No. 1

All contents © 1999-2017 Massachusetts Music Teachers Association  (Network Solutions)